بچه ها درباره پول چه می گویند؟


بچه ها درباره پول چه می گویند؟ - تصویر 1

دوباره به دنیای بچه ها برمی گردیم؛ به جایی که از زاویه نگاه خودشان به دنیای اطراف نگاه می کنند و در عین سادگی و صمیمیت جملاتی به زبان می آورند. این بار، یک سایت اینترنتی را هدف قرار داده ایم؛ سایتی که از زبان بچه ها نوشته می شود و والدین خوش ذوق شروع به صحبت درباره فرزندان شان می کنند...


آنها جملاتی از دل زندگی روزمره شان بیرون آورده اند و با یکدیگر به اشتراک می گذارند. شبیه تمام تحقیق هایی که انجام شده است و کودکان را هدف قرار می دهد، اما در این سایت که به صورت موضوع بندی شده وارد عمل می شود، سوژه ای هیجان انگیز به نام پول وجود دارد. جملاتی که بچه ها درباره پول، بی پولی و پولداری به زبان می آورند و در ناخودآگاهشان باقی می ماند.


از من خواست برایش کادوی ۲۰۰ دلاری بخرم، من هم نخریدم. ۲ دقیقه بعد سراغ من آمد و گفت: «مامان! اینقدری که ما بی پولیم، کوزت هم بی پول بود؟»

 

«الو، بابا! سر راه برای من بستنی بخر و خدا را شکر کن که هنوز ۱۸ ساله نشدم وگرنه می گفتم سر راه برای من یک پورشه بخر.»

 

عکس تلفن همراه دوستش را در اینترنت به من نشان داد و گفت: «من اصلا ناراحت نیستم که ما اینقدر فقیریم. غصه نخور تو هم.» بعد هم مرا بغل کرد و بوسید.


 

«مامان! ما خیلی پولداریم؟» برایش توضیح دادم ما نه خیلی پولداریم و نه خیلی فقیریم، ما متوسط هستیم. نگاه عاقل اندر سفیه به من انداخت و گفت: «بازم از این جمله های من درآوردی؟ هنوز سر ماجرای تایلور برادر کوچکش و لک لک حساب?مون با هم صاف نشده.»

«مامان! می شه برای تابستون بریم اروپا؟ بریم شنا کنیم؟» جواب دادم نه، پول?مان به مسافرت خارج از کشور نمی رسد. « بازم خوبه بابابزرگ خیلی پولداره و حداقل اون یه دریا داره که ما توش شنا کنیم.» واضح است که پدربزرگش نزدیک دریا زندگی می کند.


«بابا! من حساب کردم اگر ۵ سال تمام پول توجیبی هام رو جمع کنم، می تونم خودم آن گردنبندی را که هفته پیش نشانت دادم بخرم. فقط باید پول توجیبی ام را دوبرابر کنی.»

 

پسر ۸ ساله من، دیروز زنگ زد به مرکز پشتیبانی مایکروسافت و به کسی که جواب تلفن ها را می داد گفت: «با شما تماس گرفتم تا به آقای بیل گیتس بگویید سرپرستی مرا قبول کند.» خدا می داند روزانه چند تماس تلفنی با دفتر مایکروسافت می گیرند.

 

دختر من ۱۰ ساله است. امروز صبح به من گفت: «روزانه چقدر درآمد داری؟» و من مطمئن بودم، می خواهد داستان آن کودکی که به پدرش چنین حرفی زد تکرار کند، اما قبل از اینکه جوابش را بدهم گفت: «من هر چقدر حساب می کنم تو خیلی راحت می توانی تنها با درآمد یک روز از زندگی ات برای من آن دوچرخه ای که می خواهم بخری.»

 

شنیدم پای تلفن به دوستش می گفت: «راست می گی، پول مثل چرک کف دست می مونه اما من همیشه دلم می خواد وقتی دستام رو می شورم، آب سیاه ازش بریزه.»

 

«مامان! نظرت چیه پولی که تا الان برای دانشگاهم جمع کردی رو بدی به خودم. اینجوری مجبور نیستی ۱۰ سال بیشتر پول پس انداز کنی!»

 

«به نظر من، پول خیلی آسون درمیاد ولی خیلی سخت خرج می شه. حداقل وقتی که به بابا نیگا می کنم چنین نظری دارم.»

 

هفته پیش بچه ها را به کلاس تابستانه شان می بردم که متوجه شدم در حال جروبحث با همدیگر هستند. پرسیدم: «چه شده؟» دختر کوچکم گفت: «استیو می خواد به زور کلاهش رو به من بفروشه تا برای خودش ساعت بخره. بعدم می گه ساعتم رو به تو هم می دم ولی من ساعت پسرونه نمی خوام.»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه