حراج هایی واقعی و پرطرفدار در چند کشور جهان


حراج هایی واقعی و پرطرفدار در چند کشور جهان - تصویر 1

این روزها حراج جزئی از چرخه مالی شرکت ها و حتی کشورهاست؛ بخشی که باید وجود داشته باشد و بود و نبود آن به خواست فروشنده ها نیست.

 


فروشنده ها فقط باید بهترین زمان را برای این قسمت از مدیریت فروش پیدا کنند. البته حراج در کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، ترکیه، اسپانیا و... معمولاً تفاوت قابل توجهی با حراج های خودمان دارد. در آن کشورها وقتی فصل حراج از راه می رسد، همه افراد پیر و جوان و کوچک و بزرگ راهی بازار می شوند تا از خدمات و کالاهایی که با قیمتی بسیار پایین تر از مواقع عادی ارائه می شود، استفاده کنند.

 


● این حراج خیلی خاص است

 


در میان کشورهایی که فصل حراج آنها مشخص و تعیین شده است، حراج های آمریکا شهرت بیشتری دارد. حراج های این کشور هم از جمله حراج های واقعی است و مردم می توانند در روزهای خاصی، کالاها را با قیمتی بسیار کمتر از قبل تهیه کنند.


استقبال مردم از این حراج ها هم جالب و مثال زدنی است؛ به عنوان نمونه در مناطقی از آمریکا مردم هنگام حراج قبل از بازشدن مغازه، پشت در صف می بندند؛ با بازشدن درها هم فروشنده گان شاهد افراد زیادی هستند که برای خرید به مغازه آنها می آیند.

 


این کارها برای این است که بتوانند کالای مورد نظرشان را با قیمتی باورنکردنی بخرند. در حراج های این کشور هم کالاهای متنوعی شامل تخفیف می شود؛ مثلا رایانه های شخصی یا تلفن های همراه هم در گروه اجناسی است که در فصل حراج می توانید با قمیتی بسیار کمتر از قبل آنها را تهیه کنید.


نکته جالب توجه این که در همه کشورها تمام افراد از پیر یا جوان، ثروتمندان یا اقشار متوسط جامعه در این حراج ها حاضر می شوند و با توجه به توان مالی شان خرید می کنند.

 

 


● اینجا تمام سال حراج است


حراج های شهر استانبول ترکیه نیز برای بسیاری از مردم جهان خاطره انگیز شده است و خیلی ها در مورد آن اطلاعات خوبی دارند، شاید هم علت آن باشد که این حراج ها معمولا به زمان خاص و تعیین شده ای محدود نمی شود و تقریبا در تمام طول سال می توانید فروشگاه هایی را پیدا کنید که اجناس شان را حراج کرده اند.

 


در این شهر، بعضی از فروشگاه ها چهار مرتبه در سال کالاهای شان را حراج می کنند؛ در واقع آنها در پایان هر فصل، لباس های مربوط به فصل قبل را با قیمتی فوق العاده به فروش می رسانند. بعضی از فروشگاه ها هم فقط دو مرتبه در سال حراج دارند که معمولا زمستان و تابستان است.


علاوه بر این، در روزهایی خاص مانند روز مادر، ایام آغاز سال نو و اعیاد نیز اگر در این شهر باشید، می توانید از حراج های استانبول استفاده کنید.

 


حراج زمستانی استانبول که معمولا از اواسط دسامبر یا اوایل ژانویه شروع می شود، اغلب شامل ۳۰ تا ۵۰ درصد تخفیف است.


بعضی از فروشگاه ها هم پس از گذشت مدتی، دوباره قیمت ها را کاهش می دهند و اگر قدری حوصله داشته باشید و خوب بگردید می توانید با ۷۰ درصد زیر قیمت هم خیلی چیزها را بخرید. زمانی که درجه حرارت هوا کم کم افزایش پیدا می کند نیز باید منتظر شروع حراج های تابستانی باشید.

 

 


● در اتاق پرو معطل نشوید!


فرانسوی ها معمولا دو مرتبه در سال کالاهای شان را حراج می کنند؛ یک بار در تابستان و یک بار هم در زمستان؛ حراج زمستانه این کشور هم درست قبل از شروع سال نوی میلادی آغاز می شود.

 


حراجی که بخش بزرگی از بازار و کالاها را در بر می گیرد و قضیه فقط مختص چند برند لباس و کفش نیست. در این حراج، قیمت تمام کالاها ـ از کیف و کفش گرفته تا پرده حمام و لوازم مورد نیاز اتومبیل ـ کاهش پیدا می کند و در مدت حراج گاهی می توان اجناسی را تا ۸۰ درصد زیر قیمت معمول هم پیدا کرد.


حراج های کشور فرانسه طرفداران زیادی دارد و در آن روزها بازار حسابی شلوغ و کار و کاسبی فروشنده ها سکه است.

 


ساکنان پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه هم بیکار نمی نشینند و ترفندهای جالبی را برای استفاده هرچه بهتر و بیشتر از این تخفیفات به کار می برند. مثلا آنها می دانند هر چه دیرتر به فروشگاه مورد نظرشان برسند، کالاهای بهتر و ارزان تر را از دست خواهند داد. برای همین صبح روزهای حراج، ازدحام کوچه ها و خیابان ها دیدنی است.


در این روزها مردم گاهی از ساعت های اول صبح از خانه بیرون می زنند. موضوع جالب دیگر این است که فرانسوی ها هنگام خرید در فصل های حراج ـ چه در تابستان و چه در زمستان ـ لباس زیادی نمی پوشند و تا جایی که ممکن باشد لباس های سبک و ساده به تن می کنند تا زمان زیادی در اتاق پرو معطل نشوند؛ شاید ما نتوانیم چنین مفهومی را به راحتی درک کنیم، اما آنها که از حراج های واقعی فرانسه خبر دارند و می خواهند چند دست لباس جورواجور بخرند، حتماً باید این نکته را در نظر بگیرند و کفش و لباسی ساده بپوشند تا باز و بسته کردن دکمه ها و بندهای آنها زیاد وقت شان را نگیرد.

 

 


● با نشانی دقیق، حراج ها را بیابید


در اسپانیا هم مانند بسیاری دیگر از کشورها، حراج های کلی دومرتبه در سال اتفاق می افتد؛ یکی در زمستان و یکی هم در تابستان. بسیاری از مردم اسپانیا هم گوش به زنگ این حراج ها هستند تا راهی بازار شوند و کالاهای موردنیازشان را با قیمتی بسیار کمتر از روزهای دیگر خریداری کنند.

 


نکته جالب توجه این که در کشور ماتادورها برای رضایت هر چه بیشتر مشتریان و بخصوص کسانی که عاشق خرید هستند، هر منطقه به طور مستقل تاریخ دقیق حراج های زمستانی و تابستانی اش را اعلام می کنند تا ساکنان مناطق مختلف بتوانند برای خریدهای شان بهتر برنامه ریزی کنند. این برنامه ها اغلب با ذکر نام فروشگاه، نشانی آن، تاریخ شروع و زمان خاتمه حراج در اختیار مردم قرار می گیرد.

 

 


● مرخصی بگیرید خرید کنید

 


در بیشتر کشورها وقتی فصل حراج آغاز می شود، همه افراد برای رفتن به فروشگاه های مختلف برنامه ریزی می کنند. همه تلاش شان هم این است که فرصت را از دست ندهند.


در اغلب کشورها تعداد زیادی از فروشگاه های کوچک و بزرگ در روزهای خاصی کالاهای شان را با قیمتی کمتر از قیمت اولیه می فروشند. بنابراین طبیعی است برخی افراد حتی حاضر باشند یک یا دو روز سر کار نروند یا حداقل دیرتر بروند، اما کالاهای موردنیازشان را ارزان تر از آنچه در طول سال است، تهیه کنند.

 


به عنوان مثال، از نظر فرانسوی ها و در کل اروپایی ها، بهترین زمان برای خرید کردن در فصل های حراج روزهای میانی هفته است، البته در ساعات اولیه صبح یا هنگام ناهار.


برای همین بسیاری از کارمندان چند روز مرخصی می گیرند و به بازار می آیند تا وقتی مغازه ها به نسبت خلوت تر است، بتوانند جنس ها را با نگاه خریداری ببینند و بهترین ها و به درد بخورترها را انتخاب کنند. البته در همه روزهای حراج، فروشگاه ها شلوغ خواهد بود ولی در مجموع، روزهای میانی هفته وضع کمی بهتر از تعطیلات پایان هفته است.

 

 

 


● با سود کمتر، بیشتر فروش کنید


شاید کاهش ۵۰ یا ۶۰ درصدی قیمت ها در حراج های فصلی برای من و شما کمی عجیب و حتی غیرقابل تصور باشد، اما فروشندگانی که با این نوع حراج ها آشنا هستند، می دانند با کاهش سود دریافتی، تعداد مشتری ها بیشتر می شود و دو طرف رضایت بیشتری خواهند داشت.

 


به همین دلیل ترجیح می دهند در مواقعی خاص از سال سود کمتری دریافت کنند و فروش بیشتری داشته باشند.


این مساله بویژه در خرید و فروش کالاهای مارک دار بیشتر به چشم می خورد؛ این نوع کالاها معمولا سود بسیاری برای فروشندگان دارد که گاهی می توان از آن کاست و مشتریان بیشتری جذب کرد.

 


در مقابل، فروشگاه های دیگری هم وجود دارد که کالاهای باقیمانده از فصل قبل را به حراج می گذارد؛ این فروشندگان می دانند چنین کالاهایی اگر بیشتر در مغازه بماند، نه تنها سودی برای آنها نخواهد داشت بلکه ممکن است هزینه ها را نیز افزایش دهد بنابراین معمولا در فصل های حراج نباید انتظار خرید کالاها و اجناس جدید و آخرین مدل را داشت، بلکه کالاهای فصل گذشته است که در فصل جدید شامل حراج می شود.

 

 

 

   نیلوفر اسعدی بیگی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه