والیبال ایران چگونه المپیکی می شود

والیبال ایران چگونه المپیکی می شود

 والیبال ایران چگونه المپیکی می شود - تصویر 1

با صعود آرژانتین به مسابقات والیبال المپیک ریو 2016 تعداد تیم‌های راه یافته به این پیکارها به 4 تیم ( برزیلِ میزبان، آمریکا، ایتالیا، آرژانتین) رسید و ونزوئلا نیز به عنوان تیم دوم آمریکای جنوبی یکی از حریفان ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک (توکیو - اردیبهشت 95) نام گرفت.

بر اساس اعلام فدراسیون جهانی والیبال و تایید کمیته بین‌المللی المپیک رقابت‌های انتخابی المپیک ریو در رده مردان به دو بخش: جهانی و قاره‌ای تقسیم می‌شود که نحوه انتخاب 11 تیم صعودکننده به مسابقات والیبال ریو 2016 (که به همراه برزیلِ میزبان 12 تیم حاضر در این مسابقات را تشکیل می‌دهند) به شرح زیر است:

والیبال ایران چگونه المپیکی می شود

چهار قاره؛ چهار سهمیه

منظور از رقابت‌های قاره‌ای برگزاری یک دوره مسابقه انتخابی در قاره‌های اروپا، آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و مرکزی غیر از مسابقات قهرمانی این قاره‌ها است که باید در فاصله زمانی اکتبر 2015 تا مارس 2016 انجام شده و تیم اول هر تورنمنت نیز به عنوان تیم صعود کننده به المپیک محسوب می‌شود. تیم‌های دوم و سوم هر قاره نیز در رقابت‌های انتخابی المپیک در بخش جهانی (به نحوی که خواهد آمد) چیده خواهند شد تا بار دیگر شانس خود را برای المپیکی شدن امتحان کنند.

بر همین اساس رقابت‌های انتخابی آمریکای جنوبی به میزبانی ونزوئلا از 7 تا 11 اکتبر برگزار شد که در نهایت آرژانتین به عنوان تیم اول این قاره به المپیک راه یافت و تیم‌های ونزوئلا و شیلی به مسابقات انتخابی جهانی سوق داده شدند.

رقابت‌های انتخابی اروپا با حضور هشت تیم طی روزهای 5 تا 10 ژانویه به میزبانی آلمان برگزار خواهد شد که غیر از میزبان، هفت تیم دیگر این مسابقات را بالاترین رتبه‌های آخرین رده‌بندی اختصاصی کنفدراسیون اروپا که طی دو هفته آینده اعلام می‌شود، تشکیل خواهند داد.

رقابت‌های انتخابی آمریکای شمالی و مرکزی ژانویه 2016 به میزبانی کانادا و با حضور کانادا، کوبا، مکزیک و پورتوریکو به انجام خواهد رسید.

کنفدراسیون آفریقا اگرچه هنوز زمان و مکان برگزاری رقابت‌های انتخابی قاره‌اش را اعلام نکرده ولی متعهد شده تا طی ماه‌های ژانویه تا مارس این مسابقات را برگزار کند.

 

ژاپنی‌های میزبان

بخش دیگری از پیکارهای انتخابی المپیک، مسابقات جهانی است که بنابر تصمیم اتخاذ شده به سه دوره رقابت تقسیم شده که هر سه دوره هم به میزبانی ژاپن برگزار می‌شود. ژاپنی‌ها با توجه به حمایت‌های مالی و فنی فوق‌العاده‌ای که در این سال‌ها از فدراسیون جهانی داشته‌اند، موفق به دریافت میزبانی این رقابت‌های مهم معتبر شده‌اند.

 

جام جهانی؛ دو سهمیه

جام جهانی والیبال که از هفدهم شهریور تا اول مهر ماه با حضور دوازده تیم برگزار شد، اولین تورنمنت انتخابی المپیک در سطح جهانی بود که د�� سهمیه برای صعود به المپیک داشت و قسمت آمریکا و ایتالیا شد.

 

جهانی بین قاره‌ای؛ یک سهمیه

تیم‌های دوم و سوم آفریقا، تیم سوم آمریکای شمالی و مرکزی، تیم سوم آمریکای جنوبی (شیلی) چهار تیمی‌اند که هفته آخر اردیبهشت 95 در ژاپن برگزار کننده یک مسابقه انتخابی بین قاره‌ای به صورت دوره‌ای برای کسب تنها سهمیه این گروه خواهند بود.

 

جهانی آسیایی؛ چهار سهمیه

تیم‌های دوم و سوم اروپا، تیم دوم آمریکای جنوبی (ونزوئلا)، تیم دوم آمریکای شمالی و مرکزی، ایران، استرالیا، ژاپن و چین هشت تیم حاضر در این گروه را تشکیل می‌دهند که از هفته آخر اردیبهشت ماه مسابقات خود را به صورت دوره‌ای با یکدیگر برگزار خواهند کرد. در پایان و با مشخص شدن رده‌بندی نهایی این تورنمنت، سه تیم برتر رده‌بندی به عنوان سه سهمیه جهانی؛ المپیکی خواهند شد و همچنین برترین تیم آسیایی از میان رده‌های چهارم تا هشتم این تورنمنت به عنوان سهمیه قاره آسیا به المپیک ریو 2016 راه خواهد یافت.

 

منبع: سایت فدراسیون والیبال

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه